Napunk

Vb-napló: Dél-Korea Portugáliát, Kamerun Brazíliát lepte meg a csoportkör utolsó mérkőzésein

Fotó - TASR/AP
Fotó – TASR/AP

Véget értek a csoportmérkőzések, pénteken kiderült, kik jutnak tovább a G és H csoportokból is. Ezen a tornán már megszokott módon nem volt hiány a meglepetésekben a csoportmeccsek utolsó pillanataiban sem.

Fizess elő a Napunkra, és nemcsak ezt a cikket olvashatod végig, hanem további cikkeink ezreiből válogathatsz!

A dél-koreaiak oroszlánokként küzdve harcolták ki a továbbjutást

A tartalékos felállásban játszó portugálok már a mérkőzés elején vezetéshez jutottak: Dalot remek passzát követően a debütáló Horta szerzett gólt. Ez a találat meghatározta a játék további képét: a dél-koreaiak minden erejükkel támadni próbáltak, a portugálok pedig átengedték nekik a teret, inkább a kontrákban bízva. A helyzet akkor változott, mikor a 27. percben végül a dél-koreai támadások eredményhez vezettek: egy szögletet követően a Ronaldo hátáról lecsorgó labdát Kim Jung Kvon közelről a kapuba bombázta.

A második félidőben kicsit visszaesett a tempó, bár mindkét oldalon akadtak lehetőségek, a portugálok nem szakadtak bele az erőlködésbe. Ez valahol érthető is, hiszen az ő továbbjutásuk már biztos volt, Dél-Koreának kellett futni az eredményért. Az ázsiai csapat a második félidőben szemmel láthatóan jobban akarta a győzelmet, ennek pedig a hosszabbítás első percében lett meg az eredménye, Hvang Hi Csant beállította a 2-1-es végeredményt.

Ez a győzelem pedig igen sokat ért, mert így Dél-Korea a jobb gólaránynak köszönhetően a csoport második helyén végzett és továbbjutott a kieséses szakaszba.

Koreai Köztársaság-Portugália 2-1 (1-1)

al-Rajjan, Egyetemvárosi Stadion, 44 097 néző, v.: Facundo Tello (argentin)

gólszerzők: Kim Jung Kvon (27.), Hvang Hi Csan (91.), illetve Horta (5.)

sárga lap: Li Kang In (36.), Hvang Hi Csan (92.)

Koreai Köztársaság: Kim Szung Kju –  Kim Mun Hvan, Kvon Kjung Von, Kim Jung Kvon (Szon Dzsun Ho, 81.), Kim Csin Szu – Csong Vu Jong – Li Dzse Szung (Hvang Hi Csan, 66.), Hvang In Bom, Li Kang In (Hvang I Dzso, 81.), Szon Hung Min – Cso Kue Szung (Cso Ju Min, 93.)

Portugália: Diogo Costa – Diogo Dalot, Pepe, António Silva, Joao Cancelo – Rúben Neves (Rafael Leao, 65.) – Ricardo Horta, Matheus Nunes (Joao Palhinha, 65.), Vitinha (William Carvalho, 81.), Joao Mario (Bernardo Silva, 82.) – Cristiano Ronaldo (André Silva, 65.)

Kétgólos győzelme ellenére kiesett Uruguay

Mivel a Ghána elleni mérkőzésre Uruguay érkezett győzelmi kényszerben, az első perctől kezdve sokkal lendületesebben futbaloztak. Az első félidő elején azonban a folyamatos hibáknak köszönhetően meddő mezőnyfölényben játszottak, sőt, a 20. percben Ghána meg is szerezhette volna a vezetést egy tizenegyesből, de André Ayew lövését hárította Rochet. A kihagyott lehetőség pedig gyorsan megbosszulta magát: előbb egy védelmi hibát kihasználva De Arrascaeta fejjel volt eredményes, majd egy mintaszerű akció végén ugyanő gyönyörű kapásgólt lőtt. A félidőben tehát 2-0-ra vezetett Uruguay, és ekkor még úgy tűnt, ők jutnak tovább a csoportból.

Suarez nem ezt várta. Fotó – TASR/AP

A második félidőben a dél-amerikai csapat visszavett a tempóból, bár továbbra is voltak lehetőségeik. Miután eljutott a stadionba a hír, hogy Dél-Korea vezet Portugália ellen, amivel Uruguay ismét kiesésre áll, a dél-amerikaiak kétségbeesett támadásokba kezdtek.

A hatalmas rohanásban mindkét válogatott több gólt is szerezhetett volna, de a kapusok bravúrokkal mentettek, az eredmény már nem változott, így végül mindkét együttes búcsúzott a tornától.

Ghána-Uruguay 0-2 (0-2)

al-Vakra, al-Dzsanub Stadion, 43 443 néző, v.: Daniel Siebert (német

gólszerző: de Arrascaeta (26., 32.)

sárga lap: Sulemana (86.), Seidu (99.), illetve Núnez (20.), Suárez (60.), Coates (87.), Gimenez (100.), Cavani (100.)

Ghána: Lawrence Ati-Zigi – Alidu Seidu, Daniel Amartey, Mohammed Salisu, Baba Rahman – Thomas Partey, Salis Abdul Samed (Daniel-Kofi Kyereh, 72.) – Mohammed Kudus (Abdul Fatawu Issahaku, 98.), André Ayew (Osman Bukari, a szünetben), Jordan Ayew (Kamaldeen Sulemana, a szünetben) – Inaki Williams (Antoine Semenyo, 72.)

Uruguay: Sergio Rochet – Guillermo Varela, José Gimenez, Sebastián Coates, Mathías Olivera – Giorgian de Arrascaeta (Maxi Gómez, 80.), Rodrigo Bentancur (Matías Vecino, 34.), Federico Valverde – Facundo Pellistri (Nicolás de la Cruz, 66.), Luis Suárez (Edinson Cavani, 66.), Darwin Núnez (Agustín Canobbio, 80.)

A H csoport végeredménye:

1.Portugália 3 2 1 6-4 6 pont
2. Koreai Köztársaság 3 1 1 1 4-4 4
3. Uruguay 3 1 1 1 2-2 4
4. Ghána 3 1 2 5-7 3

Gólgazdag mérkőzésen győzte le Svájc Szerbiát

Mivel a szerbeknek csak akkor nyílhatott esélyük a továbbjutásra, ha győznek, ezért két támadóval játszottak: Mitrovič mellett Vlahovič is bekerült a kezdő 11-be. Ennek aztán egy roppant pörgős első félidő lett az eredménye, ahol mindkét csapat nyílt sisakos küzdelmet vívott: a középpályát szinte minden esetben azonnal átjátszották. Először Shaqiri lőtt gólt húsz perc után, de a szerbek gyorsan két góllal válaszoltak (Mitrovič 26., Vlahovič 35.), végül Embolo tett róla, hogy a felek döntetlennel menjenek szünetre.

A fordulás után Svájc szerzett vezetést Freuler révén egy gyönyörűen felépített akcióban. Ezt követően ismét a szerbek vették át az irányítást, de a befejezéseikbe folyamatosan hibák csúsztak, így egyre idegesebbek lettek és csak a sárga lapokat gyűjtötték. A végeredmény maradt 2-3, amivel Svájc továbbjutott a kieséses szakaszba.

Svájc az elmúlt öt vb-n negyedszer, sorozatban harmadszor folytathatja a legjobb 16 között, ahol kedden majd Portugáliával találkozik.

Szerbia-Svájc 2-3 (2-2)

Doha, 974 Stadion, 41 378 néző, v.: Fernando Rapallini (argentin)

gólszerzők: A. Mitrovič (26.), Vlahovič (35.), illetve Shaqiri (20.), Embolo (44.), Freuler (48.)

sárga lap: S. Milinkovič-Savič (47.), Pavlovič (56.), Rajkovič (66.), Gudelj (81.), A. Mitrovič (82.), Milenkovič (95.), Lukič (100.), illetve Widmer (15.), Vargas (34.), Xhaka (95.), Schär (99.)

Szerbia: Vanja Milinkovič-Savič – Nikola Milenkovič, Miloš Veljkovič (Nemanja Gudelj, 55.), Strahinja Pavlovič – Andrija Zivkovič (Nemanja Radonjič, 78.), Saša Lukič, Sergej Milinkovič-Savič (Nemanja Maksimovič, 68.), Dušan Tadič (Filip Djuričič, 78.), Filip Kostič – Aleksandar Mitrovič, Dušan Vlahovič (Luka Jovič, 55.)

Svájc: Gregor Kobel – Silvan Widmer, Manuel Akanji, Fabian Schär, Ricardo Rodriguez – Granit Xhaka, Remo Freuler – Xherdan Shaqiri (Denis Zakaria, 69.), Djibril Sow (Edimilson Fernandes, 69.), Ruben Vargas (Christian Fassnacht, 83.) – Breel Embolo (Noah Okafor, 96.)

Csak szenvedtek a brazilok Kamerun ellen

Úgy tűnik, ezen a vb-n két szabály van: az első félidőnek 0-0-val kell végződni, és a nagy csapatok rendre kikapnak egy kevésbé esélyes ellenféltől. A brazilok skalpját ezútta Kamerun vitte el.

Amit a brazilok ezen a meccsen Kamerun ellen műveltek, azt leginkább a szenvedés szóval lehet leírni. Tulajdonképpen végig ők irányították a mérkőzést, több lehetőségüket szögletre vagy szabadrúgásra  váltották, de ezekből nem lett semmi. Az első félidő végén egyszer villantak a támadásban addig semmit nem mutató kameruniak is, de Ederson bravúrral védte Mbeumo fejesét.

A fordulás is meddő brazil fölényt hozott, a kapu előtt rendre elvesztették a határozottságukat, a lövéseik pedig pontatlanok voltak. Az első félidőhöz hasonlóan a második végén is jött egy darab veszélyes kameruni akció, csakhogy ebből gól lett: Aboubakar fejesét ezúttal nem lehetett hárítani, más kérdés, hogy a kameruni játékos a nagy örömben levette a mezét, amiért megkapta a második sárgáját, vagyis rögtön a gólja után kiállították.

Aboubakar a gólja után és a piros lap előtt. Fotó – TASR/AP

Ez azonban már nem vette el a kameruniak örömét, mivel a végeredmény már nem változott a hátralévő néhány percben.

Kamerun a győzelem ellenére kiesett, a brazilok pedig a vereség ellenére csoportgyőztesként jutottak tovább.

A braziloknak ezzel megszakadt a 2021 nyara óta tartó veretlenségi sorozata, a csapat ebben az időszakban 17 mérkőzésen nem talált legyőzőre, legutóbbi kilenc mérkőzését pedig megnyerte. Kamerun is megszakított egy sorozatot, az afrikai együttes kilenc vb-mérkőzése óta volt nyeretlen, ezeken nyolcszor kikapott.

Kamerun-Brazília 1-0 (0-0)

Luszail, 85 986 néző, v.: Ismail Elfath (amerikai)

gólszerző: Aboubakar (92.)

sárga lap: Tolo (6.), Kunde (28.), Fai (32.), Aboubakar (81., 93.), illetve Eder Militao (7.), Bruno Guimaraes (85.)

piros lap: Aboubakar (92.)

Kamerun: Devis Epassy – Collins Fai, Christopher Wooh, Enzo Ebosse, Nouhou Tolo – André-Frank Zambo Anguissa, Pierre Kunde (Olivier Ntcham, 68.) – Bryan Mbeumo (Karl Toko Ekambi, 64.), Eric-Maxim Choupo-Moting, Moumi Ngamaleu (Jerome Ngom Mbekeli, 86.) – Vincent Aboubakar

Brazília: Ederson – Dani Alves, Eder Militao, Bremer, Alex Telles (Marquinhos, 54.) – Fabinho – Antony (Raphinha, 79.), Fred (Bruno Guimaraes, 54.), Rodrygo (Everton Ribeiro, 54.), Gabriel Martinelli – Gabriel Jesus (Pedro, 64.)

Góllövőlista:

3 gólos: Gakpo (Hollandia), Mbappé (Franciaország), Morata (Spanyolország), Rashford (Anglia), Valencia (Ecuador)

2 gólos: Aboubakar (Kamerun), Sz. al-Davszari (Szaúd-Arábia), Cso Kue Szung (Koreai Köztársaság), De Arrascaeta (Uruguay), Doan (Japán), Embolo (Svájc), Fernandes (Portugália), Ferran Torres (Spanyolország), Füllkrug (Németország), Giroud (Franciaország), Havertz (Németország), Kramaric (Horvátország), Kudus (Ghána), Messi (Argentína), A. Mitrovic (Szerbia), Richarlison (Brazília), Saka (Anglia), Taremi (Irán)

1 gólos: Abuhlal (Marokkó), al-Sehri (Szaúd-Arábia), Álvarez (Argentína), Asensio (Spanyolország), Aszano (Japán), A. Ayew (Ghána), Bale (Wales), Batshuayi (Belgium), Bellingham (Anglia), Borges (Costa Rica), Bukari (Ghána), Caicedo (Ecuador), Casemiro (Brazília), Castelletto (Kamerun), Cesmi (Irán), Chávez (Mexikó), Choupo-Moting (Kamerun), Christensen (Dánia), F. de Jong (Hollandia), Davies (Kanada), Dia (Szenegál), Diédhiou (Szenegál), Dieng (Szenegál),  Duke (Ausztrália), En-Neszjiri (Marokkó), Fernandez (Argentína), Foden (Anglia), Freuler (Svájc), Fuller (Costa Rica), Gavi (Spanyolország), Gnabry (Németország), Goodwin (Ausztrália), Grealish (Anglia), Gündogan (Németország), Hazri (Tunézia), Horta (Portugália), Hvang Hi Csan (Koreai Köztársaság), Joao Félix (Portugália), Kim Jung Kvon (Koreai Köztársaság), Klaassen (Hollandia), Koulibaly (Szenegál), Leao (Portugália), Leckie (Ausztrália), Lewandowski (Lengyelország), Livaja (Horvátország), Mac Allister (Argentína), Majer (Horvátország), Martín (Mexikó), S. Milinkovic-Savic (Szerbia), Muntari (Katar), Olmo (Spanyolország), Pavlovic (Szerbia), Pulisic (Egyesült Államok), Rabiot (Franciaország), Rezajan (Irán), Ronaldo (Portugália), Salisu (Ghána), Sarr (Szenegál), Shaqiri (Svájc), Soler (Spanyolország), Sterling (Anglia), Szabiri (Marokkó), Tanaka (Japán), Tejeda (Costa Rica), Vargas (Costa Rica), Vlahovic (Szerbia), Weah (Egyesült Államok), Zielinski (Lengyelország), Zijecs (Marokkó)

Öngól: Aguerd (Marokkó, a Kanada elleni csoportmérkőzésen)