Vb-napló: Pár miliméter, mely egy kicsit megváltoztatta a futballvilágot

Antonio Rüdiger a győztes, de továbbjutást nem érő meccs után. Fotó - TASR/AP
Antonio Rüdiger a győztes, de továbbjutást nem érő meccs után. Fotó – TASR/AP

A futball csodálatos játék – néha pár miliméteren múlik, hogy elbúcsúzik egy zseniális generáció az élfutballtól, vagy kap még egy esélyt egy utolsó vágtára. Ezt az alapvetést bizonyította a katari vb csütörtöki játéknapja.

Köszönjük, hogy olvasod a cikkeinket. A Napunk csak úgy tud fennmaradni, ha az olvasói előfizetik. Kérjük, támogasd a szerkesztőség munkáját. További cikkeinkért, illetve rövidhírekért látogass el a főoldalunkra is.

Két erős európai válogatott is elbúcsúzott az utolsó csoportkörben a tornától: Belgium és Németország mélyen az elvárások alatt teljesített. A belgák aranygenerációja úgy tűnik, megkopott, a németek pedig a 2014-es, világbajnok csapat utolsó mohikánjait is nyugdíjba küldhetik ez után a torna után.

Persze mindez nem történt volna meg, ha az E-csoport utolsó fordulójában az unalmas, papírforma első félidő után nem történik valami nagyon furcsa csoda a másodikban. S a poén az, hogy a németeknek erre még csak ráhatása sem volt az eseményekre, hiszen a csoda a Japán-Spanyolország meccsen történt. Erről azonban később: íme az összefoglalók.

Marokkó könnyedén táncolt tovább a csoportból

Nagy volt a számolgatás az F-csoport utolsó fordulója előtt, hiszen bár Kanadának már nem volt esélye a továbbjutásnak, az első és a második helyért nagy volt a tolongás. S minden vigyázó szem Marokkót figyelte, hiszen Zijecsék nem csak látványos focit játszottak eddig a tornán, hanem Belgium ellen bizony eredményeset is. Kanada pedig ínyencfalatnak ígérkezett – az esetleges győzelem pedig egyben a továbbjutást is jelentett.

Kanada bátran és igazán szórakoztatóan játszott az egész tornán, kár, hogy ezen a meccsen gyorsan elvették a kedvüket: még csak az 5. percben jártunk, amikor Milan Borjan kapus egy kifutás után valami egészen értelmezhetetlen passzt küldött Zijecs elé, aki távolról beívelte a kapuba a labdát.

En-Nesziri gólja biztosította az F-csoport első helyét Marokkónak. Fotó – TASR

A marokkóiak nagyon pontosan és összeszokottan játszottak, és ennek meg is lett az eredménye: Hakimi gyönyörű passzal kínálta meg en-Neszirit, aki két védő között tört be a büntetőterületre, majd kilőtte az alsó sarkot. Ez pedig már kényelmes, kétgólos előnyt jelentett Marokkónak.

Kanada viszont kiélvezte, hogy világbajnokságon játszik, és ez végül gólt is eredményezett, miután a 40. percben Adekugbe verekedte át magát Hakimin. A kanadai szélső középre adott, Aguerd viszont rosszul ért a labdához, Bono pedig nem tudott védeni. Kanada tehát szépített, de ennek már nem volt sok jelentősége.

A második félidőben ugyanis Marokkó beállt védekezni, leparkolták a buszt és nem erőltették a játékot, míg Kanada nem volt igazán veszélyes – igaz, Hutchinson egy szöglet után a felső lécre fejelt, a lepattanó labda azonban nem pattant be a kapuba, Johnston pedig egy méterről föléfejelt. Ennél több azonban nem volt már a kanadaiakban, így Marokkó kényelmesen, az első helyen jutott tovább egy olyan csoportból, ahol két válogatottat is toronymagasan erősebbnek tartottak a szakértők. Ráadásul afrikai csapat még sosem szerzett annyi pontot a csoportkörben, mint Marokkó.

Walid Regragui szövetségi kapitánynak minden oka megvolt az örömre és a repülésre. Fotó – TASR

F csoport, 3. forduló:

Kanada-Marokkó 1-2 (1-2)
Doha, al-Tumama Stadion, 43 102 néző, v.: Raphael Claus (brazil)

Gólszerzők: Aguerd (40. – öngól), illetve Zijecs (4.), En-Neszjiri (23.)
Sárga lap: Hoilett (7.), Osorio (26.), Adekube (45+2.), Vitoria (85.)

Kanada:
Milan Borjan – Alistair Johnston, Steven Vitoria, Kamal Miller, Sam Adekube (Ismael Kone, 60.) – David Hoilett (David Wotherspoon, 76.), Jonathan Osorio (Richie Leryea, 65.), Mark-Anthony Kaye (Atiba Hutchinson, 60.), Tajon Buchanen – Alphonso Davies, Cyle Larin (Jonathan David, 60.)

Marokkó:
Jásszina Bono – Asráf Hakimi (Jahja Dzsábrán, 85.), Nájef Aguerd, Romain Száisz, Nusszáir Mazrauj – Szofjan Amrabát – Hakim Zijecs (Abderrazak Hamdallah, 76.), Azzedin Ounahi (Dzsáváf el Jamik, 76.), Abdelhamid Szabíri (Szelim Amallah, 65.), Szoán Bufál (Zakaria Abuhlal, 65.) – Juszef En-Neszjiri

Lukaku vette meg a belgák jegyét a hazafelé tartó repülőre

A belgákra rájárt a rúd az elmúlt napokban, szívükre vették a kritikát, amit a sajtóban olvastak – de be kell látni, hogy az “aranygeneráció” egyáltalán nem játszott jól ezen a világbajnokságon. S ezt a horvátok elleni meccsen látványosan bizonyították is.

Pedig ez volt a nap egyik slágermeccse, hiszen a legutóbbi világbajnokság ezüst- és bronzérmes válogatottja csapott össze, és mindkét csapatban igazi szupersztárok villogtak. Vagyis villogtak volna, hiszen a belgák feje valahogy nem volt ott a meccsben, és a meccs elején nem úgy tűnt, hogy komolyan gondolták a továbbjutást.

Lukaku lett a negatív hős. Fotó – TASR/AP

A horvátok az első félidőben nagyságrendekkel veszélyesebbek voltak, szinte azonnal letámadták a belgákat. Livakovic kapusnak pedig a másik oldalon nem kellett aggódnia: ha egy belga el is jutott a kapujáig, garantált volt, hogy legalább két méterrel fölé lövi. Aztán jött a hidegzuhany: a játékvezető egy szabadrúgás utáni tumultusban a büntetőpontra mutatott, miután Carrasco felrúgott egy horvátot a 16-oson belül. Curtoisék szíve a torkukban dobogott, de jött a VAR, és vele a feloldozás: a szabadrúgásnál az egyik horvát egy lehelletnyi lesen volt, így az ítélet semmis lett.

A belgáknak villantaniuk kellett volna valamit, de az első félidőben semmi sem jött össze. A horvátok pedig értesültek arról, hogy Marokkó vezet, így eszük ágában sem volt sietni.

A második félidőben Roberto Martinez belga szövetségi kapitány behozta az örökkön alulértékelt Romero Lukakut, akit eddig talonban tartott. Ezzel párhuzamosan pedig felpörögtek a belgák, és most már komoly ziccereket is kialakítottak – igaz, hiába. A horvátok védelmének tengelyében ugyanis virtuóz módon játszott Josko Gvardiol, másrészt Lukakunak egyáltalán nem volt szerencséje. Utóbbi a 60. percben lőtt egy kapufát, majd a kétségbeesett és kapkodó hajrában kétszer is helyzetbe került, az ötösön belül. Mindkétszer kihagyta az ordító helyzetet. Minden tornának vannak negatív hősei: itt most az egyik Lukaku.

Búsulás belga módra. Fotó – TASR

A vége 0-0 lett, a horvátok pedig örülhettek – bár olyan sokmindent azért nem csináltak ezen a meccsen. A belga arcokon pedig látszott, hogy tudatában vannak a kudarcnak. Martinez a meccs után lemondott a szövetségi kapitányi posztról – érthetően, de talán kicsit hamar, és átgondolatlanul, hiszen eddig elég jól aknázta ki a csapatban rejlő lehetőségeket.

Azt azonban le kell szögezni: a belgák játéka ezen a világbajnokságon nagyon kevés volt. Mindössze egyetlen gólt lőttek, a klasszisok ötlettelensége és a taktikai bakik mellett az egyéni kudarcok is nagyban befolyásolták, hogy az “aranygeneráció” végül hazautazik Katarból. Sem De Bruyne, sem Carrasco, sem Mertens nem tudott nagyot villanni, márpedig enélkül – látva a horvátok játékerejét és a marokkóiak akarását – esélyük sem volt továbblépni a csoportból.

F csoport, 3. (utolsó) forduló:

Horvátország-Belgium 0-0
al-Rajjan, Ahmad bin Ali Stadion, 43 984 néző, v.: Anthony Taylor (angol)

Sárga lap: Dendoncker (67.)

Horvátország:
Dominik Livakovic – Josip Juranovic, Dejan Lovren, Josko Gvardiol, Borna Sosa – Marcelo Brozovic – Luka Modric, Mateo Kovacic (Lovro Majer, 92.) – Ivan Perisic, Marko Livaja (Bruno Petkovic, 64.), Andrej Kramaric (Mario Pasalic, 64.)

Belgium:
Thibaut Courtois – Leander Dendoncker (Youri Tielemans, 72.), Jan Vertonghen, Toby Alderweireld – Thomas Meunier (Eden Hazard, 87.), Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Timothy Castagne – Leandro Trossard (Thorgan Hazard, 59.), Yannick Carrasco (Jeremy Doku, 72.), Dries Mertens (Romelu Lukaku, a szünetben)

Az F-csoport végeredménye:

1. Marokkó (továbbjutott) 3 2 1 4:1 7 pont
2. Horvátország (továbbjutott) 3 1 2 4:1 5
3. Belgium 3 1 1 1 1:2 4
4. Kanada 3 3 2:7 0

Pár miliméter, ami mindent megváltoztatott

Ha valaki azt mondja a torna előtt, hogy az E-csoport a világbajnokságok történetének talán legizgalmasabb küzdelmeit hozza, azt valószínűleg kinevetik a futballrajongók. Pedig így lett – és az utolsó fordulóban voltak olyan percek, amikor úgy tűnt, hogy az elmúlt évtized világfutballjának két meghatározó válogatottja, a spanyol és a német kéz a kézben megy majd haza a világbajnokságról. Végül nem így lett ugyan, de aki látta ezt a két meccset együtt, most már elhiszi: korszakváltás érik a labdarúgásban.

Pedig minden úgy indult, mint ahogy az a nagykönyvben meg van írva. A japán-spanyol meccsen a spanyolok beköltöztek a japán térfélre, és folyamatosan veszélyeztettek. A nyomás gyorsan be is érett: Álvaro Morata emelkedett a legmagasabbra egy beadás után, és közvetlen közelről a hálóba fejelt a 11. percben.

Tanaka Aó gólja. Fotó – TASR

A spanyolok láthatóan szívesen rátettek volna még egy gólt a vezetésre, de a szerencse nem állt melléjük, ezért inkább visszavettek a tempóból. A japánok azonban fokozták azt, és itt mutatkozott meg, mi a rés a spanyol válogatott pajzsán: a védelem. Ezen belül is Unai Simon, a válogatott kapusa, aki láthatóan nem tudja irányítani a védelmet, és mintha más nyelvet beszélnének. A kapus a 35. percben már ráhozta a frászt a spanyol szurkolókra, mikor a saját kapuja előtt kezdett el ügyetlenül cselezgetni, de ekkor még megúszta a szégyent.

A második félidőben azoban már gólt ért a bizonytalankodás. A japán letámadások egyre hatékonyabbak voltak, Unai Simon pedig ügyetlenül vágott ki egy labdát, amire Ito csapott le, majd Doan Ricu elé tálalt, aki nagy gólt lőtt, a spanyol kapus csak belepaskolni tudott.

Aztán jött a sokk, és a pár miliméter, ami megrázta a futballvilágot – vagy legalábbis nyugdíjba küldött pár régi sztárt. Unai Simon és a spanyol védelem ismét bizonytalankodott egy laposan belőtt passz után, de a labda az alapvonalon túlra tartott. Mitoma Kauru azonban az utolsó pillanatban kanalazta vissza a játékszert Tanaka Aóhoz, aki combbal sodorta a kapuba a labdát. A japánok ünnepeltek, de aki látta a visszajátszást, látta azt is, hogy ez a labda kint lehetett már. A játékvezető megnézte a felvételeket, majd középre mutatott – ha bent is volt a labda, csak egy-két miliméterével érinthette az alapvonalat.

A játékvezető szerint a labda nem volt kint teljes terjedelmével. Fotó – reprofoto

Innentől kezdve pedig egészen más meccset játszottak a felek – de ez a jelenet a csoport másik meccsét is befolyásolta, melyen Németország szenvedett Costa Ricával. A spanyolok teljes sokkban rohantak az eredmény után, és erre rátett egy lapáttal, hogy Costa Rica előnybe került a másik meccsen, így pár percig az volt a helyzet, hogy a spanyolok is pakolhatnak. Ez végül megváltozott ugyan, de nem Enriquén és csapatán múlott a dolog. A válogatott elképzelés nélkül játszott, komolyabb veszélyt nem jelentett a kapura, míg a japánok extázisban játszva őrizték az eredményt.

A vége 2-1-es japán győzelem lett – a lesajnált távol-keleti csapat mindkét futballóriást megverte, és teljesen megérdemelten nyerte meg a csoportot. A nyolcaddöntőben Horvátországgal játszhatnak majd, míg Spanyolország Marokkóval csaphat össze.

E csoport, 3. forduló:

Japán-Spanyolország 2-1 (0-1)
al-Rajjan, Halifa Stadion, 44 851 néző, v.: Victor Gomes (dél-afrikai)

Gólszerzők: Doan (48.), Tanaka (51.), illetve Morata (11.)
Sárga lap: Itakura (39.), Tanigucsi (44.), Josida (45.)

Japán:
Gonda Suicsi – Ito Junya, Itakura Ku, Josida Maja, Tanigucsi Sogi, Nagatomi Juto (Mitoma Karu, a szünetben) – Kubo Takefusa (Doan Ricu, a szünetben), Tanaka Ao (Endo Vataru, 87.), Morita Hidemasza, Kamada Dajcsi (Tomijasu Takehiro, 68.) – Maeda Dajzen (Aszano Takuma, 62.)

Spanyolország:
Unai Simon – Cesar Azpilicueta (Dani Carvajal, a szünetben), Pau Torres, Rodri, Alejandro Balde (Jordi Alba, 68.) – Gavi (Ansu Fati, 68.), Sergio Busquets, Pedri – Nico Williams (Ferran Torres, 57.), Álvaro Morata (Marco Asensio, 57.), Dani Olmo

Későn ébredtek a németek

A Németország – Costa Rica meccs is a papírforma szerint indult. A németek hajszálra ugyanúgy nyomtak, mint a spanyolok a csoport másik meccsén, és szinte ugyanakkor is találtak be először: Raum beadását Gnabry fejelte az alsóba, és úgy tűnt, nem lesz nagyobb gond a továbbjutással. Csakhogy a kedélyes támadgatások nem jártak eredménnyel, és miután Raum és Rüdiger elszórakoztak egy ártatlannak tűnő helyzetet Neuer kapuja előtt, Costa Rica csaknem egyenlített a félidő végén. A németeknek nagyon jól jött a szusszanás, és lélekben kicsit megnyugodtak a másik meccs eredményét látva.

Füllkrug a végén talát be, akkor már hiába. Fotó – TASR

Ez a nyugalom azonban nem tartott sokáig, mert Costa Rica is számolgatott kicsit, és úgy döntöttek, nem fognak csak úgy lefeküdni a németeknek. A második félidőre egy egész más csapat jött ki az öltözőből, és a németek nem tudták tartani a tempót. Olyannyira nem, hogy miután a japánok egyenlítettek, majd a hírhert miliméteres góllal átvették a vezetést, Costa Rica megérezte a vérszagot. Yeltsin Tejeda közelről talált be egy kipattanó után, ezzel egyenlő lett az állás.

A németek teljesen rágörcsöltek a helyzetre, nem tudtak mit kezdeni a labdával, egyedül az ihletett formában, de szerencsétlen aurával játszó Musiala volt veszélyes, de csak a kapufát találta el. Costa Rica azonban a 70. percben mattolta a német védelmet: egy szabadrúgás után a labdát körbeszerencsétlenkedték a német védők, hogy végül Vargasról pattanjon Neuer hálójába. Costa Rica vezetett, és Japánnal együtt továbbjutásra állt.

Vargas gólja – ekkor úgy tűnt, megtörténik az elképzelhetetlen. Fotó – TASR

Az öröm három percig tartott, mert jött Kai Havertz, aki csereként állt be, és nem tudni, eddig miért rejtegette a góllövő arcát a világbajnokságon. Most azonban gyorsan betalált, majd Gnabry fantasztikus passza után még egyszer. A meccs megfordult, a németek pedig loholni kezdtek az eredmény után, de hiába: itt már 9-2-re kellett volna legyőzniük Costa Ricát ahhoz, hogy megelőzzék a spanyolokat. Ebből azonban csak plusz egy gól jött össze, Füllkrug a 91. percben állította be a 4-2-es végeredményt.

Costa Rica a végére teljesen kifulladt, de hősiesen küzdött. Németország ugyanakkor ismét hatalmas csalódást okozott, és ugyanúgy, ahogy 2018-ban, ismét a csoportkörben búcsúzott a világbajnokságtól. S elnézve a két európai futballgigász teljesítményét, úgy tűnik, nagyon nem állnak még készen az új “szupergenerációkkal”, melyekkel – ahogy egy évtizede – meghatározhatják a világ futballjának képét.

E csoport, 3. (utolsó) forduló:

Costa Rica-Németország 2-4 (0-1)
al-Hor, 67 054 néző, v.: Stéphanie Frappart (francia)

Gólszerzők: Tejeda (58.), Borges (70.), illetve Gnabry (10.), Havertz (73., 84.), Füllkrug (89.)
Sárga lap: Duarte (77.)

Costa Rica:
Keylor Navas – Keysher Fuller (Jewison Bennette, 74.), Oscar Duarte, Kendall Waston, Juan Pablo Vargas, Bryan Oviedo (Anthony Contreras, 93.) – Brandon Aguilera (Youstin Salas, a szünetben), Celso Borges, Yeltsin Tejeda (Roan Wilson, 93.), Joel Campbell – Johan Venegas (Ronald Matarrita, 74.)

Németország:
Manuel Neuer – Joshua Kimmich, Niklas Süle (Matthias Ginter, 93.), Antonio Rüdiger, David Raum (Mario Götze, 67.) – Leon Goretzka (Lukas Klostermann, a szünetben), Ilkay Gündogan (Niclas Füllkrug, 55.) – Jamal Musiala, Leroy Sané, Serge Gnabry – Thomas Müller (Kai Havertz, 66.)

3 gólos:
Gakpo (Hollandia), Mbappé (Franciaország), Morata (Spanyolország), Rashford (Anglia), Valencia (Ecuador)

2 gólos:
Sz. al-Davszari (Szaúd-Arábia), Cso (Koreai Köztársaság), Doan (Japán), Fernandes (Portugália), Ferran Torres (Spanyolország), Füllkrug (Németország), Giroud (Franciaország), Havertz (Németország), Kramaric (Horvátország), Kudus (Ghána), Messi (Argentína), Richarlison (Brazília), Saka (Anglia), Taremi (Irán)

1 gólos:
Aboubakar (Kamerun), Abuhlal (Marokkó), al-Sehri (Szaúd-Arábia), Álvarez (Argentína), Asensio (Spanyolország), Aszano (Japán), A. Ayew (Ghána), Bale (Wales), Batshuayi (Belgium), Bellingham (Anglia), Borges (Costa Rica), Bukari (Ghána), Caicedo (Ecuador), Casemiro (Brazília), Castelletto (Kamerun), Cesmi (Irán), Chávez (Mexikó), Choupo-Moting (Kamerun), Christensen (Dánia), F. de Jong (Hollandia), Davies (Kanada), Dia (Szenegál), Diédhiou (Szenegál), Dieng (Szenegál),  Duke (Ausztrália), Embolo (Svájc), En-Neszjiri (Marokkó), Fernandez (Argentína), Foden (Anglia), Fuller (Costa Rica), Gavi (Spanyolország), Gnabry (Németország), Goodwin (Ausztrália), Grealish (Anglia), Gündogan (Németország), Hazri (Tunézia), Joao Félix (Portugália), Klaassen (Hollandia), Koulibaly (Szenegál), Leao (Portugália), Leckie (Ausztrália), Lewandowski (Lengyelország), Livaja (Horvátország), Mac Allister (Argentína), Majer (Horvátország), Martín (Mexikó), S. Milinkovic-Savic (Szerbia), A. Mitrovic (Szerbia), Muntari (Katar), Olmo (Spanyolország), Pavlovic (Szerbia), Pulisic (Egyesült Államok), Rabiot (Franciaország), Rezajan (Irán), Ronaldo (Portugália), Salisu (Ghána), Sarr (Szenegál), Soler (Spanyolország), Sterling (Anglia), Szabiri (Marokkó), Tanaka (Japán), Tejeda (Costa Rica), Vargas (Costa Rica), Weah (Egyesült Államok), Zielinski (Lengyelország), Zijecs (Marokkó)

Öngól:
Aguerd (Marokkó, a Kanada elleni csoportmérkőzésen)

Katar 2022

Labdarúgó-világbajnokság

Aktuális

Jelenleg a legolvasottabbak

Percről percre

Letartóztatták Éric Dupond-Moretti francia igazságügyi miniszter fiát, aki állítólag erőszakot követett el az élettársa ellen. “Apaként teljesen összetörtem” – mondta Dupond-Moretti újságíróknak.

Meglehetősen sótlanra sikerült a Modrá koalícia bemutatkozása. Annak ellenére, hogy Mikuláš Dzurinda projektjével az elmúlt hetekben szinte a fél szlovákiai politikai palettát hírbe hozták, az exkormányfő ma egy rakás, a politikában még ismeretlen személlyel állt ki a színpadra, írja Hegedűs Norbert a pénteki Napunk newsfilterben.

A múlt héten nagyjából 40 millió koronavírus-fertőzés okozta halálesetet regisztrált a WHO, a halálesetek több mint fele Kínában következett be. December elejétől több mint 170 ezer ember halt bele a betegségbe az Egészségügyi Világszervezet szerint. (čtk)

Nagyjából 20-30%-os volt a részvétel a cseh államfőválasztás második fordulójának első néhány órájában. Az első fordulóban ugyanebben az időszakban a részvételi arány 20% körül mozgott. (čtk)