Napunk

Vb-napló: Spanyolország a fiatalokban, Japán a kockáztatás sikerében bízik

Spanyol gólöröm Gavi gólja után. Fotó - TASR/AP
Spanyol gólöröm Gavi gólja után. Fotó – TASR/AP

A negyedik nap szenzációjáról a japán cserék gondoskodtak. Nem játszott jól sem a legutóbbi vébé második, sem a harmadik helyezettje. A spanyolok viszont nem hagytak semmit a véletlenre.

Fizess elő a Napunkra, és nemcsak ezt a cikket olvashatod végig, hanem további cikkeink ezreiből válogathatsz!

A katari világbajnokság negyedik napja is tartogatott meglepetéseket. Egy nagyot, és több kisebbet. A nagy mindenképpen Japán győzelme Németország felett. Az ázsiaiak sikerét a cserék hozták – akikkel nagy kockázatot vállalt a szövetségi kapitányuk.

Szerdán az E és az F csoport párharcai voltak soron, köztük az utóbbi évek meghatározó válogatottjai. Mindegyik meccsre jutott egy-egy szuper tizenegy. Vagy legalábbis ami megmaradt belőlük.

A japánokon kívül a vébé legfiatalabb keretével rendelkező spanyolokat kell kiemelni, illetve veresége ellenére a jó teljesítményt nyújtó Kanadát. Nem használ viszont az öregedés Horvátországnak és Belgiumnak.

Horvát unalom marokkói fűszerekkel

Gól nélküli döntetlennel végződött az F csoport nyitómeccse Marokkó és Horvátország között. A meglehetősen unalmas mérkőzésen csupán labdabirtoklásban volt jobb a legutóbbi vébé-második horvát válogatott.

Kiegyenlített, nem sok gólhelyzetet hozó mérkőzést láthattunk, ahol az idősebb klasszisokra építő horvát válogatott nem tudott fölényt kialakítani a védekezésre és az időnként – pontosabban: néha – tetszetős gyors akciókra építő marokkóiakkal szemben.

Egy-egy egyéni megoldásnak örülhettek csupán a semleges nézők, melyek inkább a marokkóiak jóvoltából születtek. Vagy abból, hogy a védelem elpasszolta magát, és a horvátok helyzetet alakíthattak ki. Vagy pedig abból, hogy – főleg Zijecs oldalán – szépen felvitték, illetve felívelték a horvát kapu elé a labdát.

Aguerd és Modrić. Fotó – TASR/AP

A második félidőben egyre inkább feljebb tolták a védekezést a marokkóiak, letámadtak, mérsékelve ezzel a hátul elkövetett hibák lehetőségét, ahogy paradox módon a saját helyzeteik számát is.

Horvátország csalódást keltő játékát Luka Modrić sem tudta színesebbé tenni, aki főleg azzal vétette magát észre, hogy elkésett a szerelésekkel, de a játékvezető mintha nem szeretett volna sárga lapot adni a veterán középpályásnak.

Vidám jelenet volt, amikor egy párharcot követően horvát és marokkói egyaránt a levegőből várták leesni az egyébként a lábuk előtt guruló labdát. De sokak kedvence lehet a marokkói balbekk, aki ahelyett, hogy kirúgta volna a labdát a saját tizenhatosából, kötényt szeretett volna adni az őt letámadó, nagy terpeszben érkező horvátnak.

F csoport, 1. forduló:

MarokkóHorvátország 00

al-Bajt Stadion, 59 407 néző, v.: Fernando Rapallini (argentin)

Sárga lap: Amrabat (78.)

Marokkó:
Bono – Hakimi, Aguerd, Száisz, Mazrauj (Attiát-allah, 60.) – Ounahi (Szabíri, 82.), Amrabát, Amallah – Zijecs, En-Neszjiri (Hamdallah, 81.), Bufál (Ezzalzuli, 65.)

Horvátország:
Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa – Brozović – Vlašić (Pašalić, 46), Modrić, Kovačić (Majer, 79.), Perišić (Oršić, 90.) – Kramarić (Livaja, 71.)

Aki kockáztatni szeretne, tanuljon a japán mestertől

Mielőtt a meccsel foglalkoznánk, érdemes felidézni a németek csapatképét, melyen a játékosok kezüket a szájuk elé téve láthatók. Ezzel üzentek a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnek, amely sárga lapos büntetést helyezett kilátásba, ha szivárványos kapitányi karszalagot visel egy játékos.

Fotó – TASR/AP

„Az emberi jogok nem képezhetik alku tárgyát, ha megtiltják nekünk a karszalag viseletét, megtiltják nekünk, hogy beszéljünk” – írta közleményében a német szövetség.

Hasonló fontossággal bír, hogy ezen a meccsen született meg a katari labdarúgó-világbajnokság második nagy meglepetése. Ugyanis Németország 2:1 arányban kikapott Japántól az E csoport nyitó mérkőzésén. A Szaúd-Arábiától vereséget szenvedő Argentína után egy másik nagy esélyes vesztette el első mérkőzését.

Az első japán gól. Fotó – TASR/AP

Ahogy várható volt, a meccsen a német válogatott dominált, és meg is szerezte a vezetést İlkay Gündoğan tizenegyeséből a 33. percben. Több alkalma is volt a németeknek, hogy növeljék előnyüket, de nem találtak a kapuba, volt, hogy a japán kapus, Súicsi Gonda egy perc alatt négy bravúrt is bemutatott.

A második félidő másik felében japán egyre jobban magára talált, több ígéretes támadást is vezetett a cseréinek köszönhetően. Morijaszu Hadzsime szövetségi kapitány – ahogy mondani szokás – tizenkilencre lapot húzott, és bejött neki.

A német rohamok és helyzetek ellenére nem a védelmet erősítette, hanem támadóbb szellemű játékosokat küldött be, akik agresszíven letámadtak és indultak a német kapu felé. A 75. percben két csereember össze is hozta az egyenlítő gólt, Takumi Minamino beadását Manuel Neuer, a német kapus pontosan az érkező Ritszu Doan elé ütötte, aki a szinte üres kapuba emelt.

Nyolc perccel később pedig a vezetést is megszerezték, egy szabadrúgást követően egy másik csere, Takuma Aszano elé került a labda, aki éles szögből a német kapus felett a hálóba bombázott.

Ezt követően a németek nagy nyomás alá helyezték a japán kaput, de nem sikerült egyenlíteniük.

A japán öröm. Fotó – TASR/AP

A japán csapatkapitány, Josida Maja a mérkőzést követően elmondta, hogy inspirálta őket az is, hogy egy nappal korábban a szaúdiaknak sikerült vert helyzetből nyerniük az egyik nagy esélyes ellen.

De inspirálhatta őket Antonio Rüdiger is, aki miután lefutotta az egyik japán játékost, magas térdemeléssel, mosolyogva kezdett futni, nem éppen sportszerű módon mutatva ki fölényét az atlétikai képességekben. Rüdigernek sikerült megtagadnia ezzel azt, amit a szájbefogós csapatképpel állított. A végén mégsem ő nevetett.

E csoport, 1. forduló:

NémetországJapán 12

Halifa Stadion, 42 608 néző, v.: Ivan Barton (salvadori)

Gólszerzők: Gündoğan (33., 11-esből), illetve Doan (75.), Aszano (83.)

Németország:
Manuel Neuer – Niklas Süle, Antonio Rüdiger, Nico Schlotterbeck, David Raum – Joshua Kimmich, İlkay Gündoğan (Leon Goretzka, 67.) – Serge Gnabry (Youssoufa Moukoko, 90.), Thomas Müller (Jonas Hofmann, 67.), Jamal Musiala (Mario Götze, 79.) – Kai Havertz (Niclas Füllkrug, 79.)

Japán:
Gonda Suicsi – Szakaj Hiroki (Minamino Takumi, 75.), Itakura Ko, Josida Maja, Nagatomo Juto (Mitoma Karu, 57.) – Endo Vataru, Tanaka Ao (Doan Ricu, 71.) – Ito Junya, Kamada Dajcsi, Kubo Takefusza (Tomijaszu Takehiro, a szünetben) – Maeda Dajzen (Aszano Takuma, 57.)

Rekordokat döntött a fiatal spanyol válogatott

A spanyolok a meccs elejétől fogva nem hagytak kétséget afelől, melyik a jobb csapat. A szünetben már 3:0-ra vezettek Costa Rica ellen az E csoport második mai mérkőzésén, a vége 7:0 lett.

Ezzel egy rekordjukat is megdöntötték. Történetük legnagyobb különbségű győzelmét aratták a világbajnokságon, az eddigi rekord a bolgárok elleni 6-1-es siker volt az 1998-as franciaországi tornán.

A vébén a legfiatalabb kerettel rendelkező spanyol válogatott leiskolázta közép-amerikai ellenfelét a játék minden elemében föléjük kerekedve. Szebbnél szebb gólok születtek, Olmo például

Ez a cikk kizárólag a Napunk előfizetői számára elérhető.