Polgármester-választás Dél-Szlovákiában: Komárom bevehetetlen, a Szövetség hozta a minimumot

Komáromban Keszegh Béla megerősödött, a Szövetség leszerepelt, Dunaszerdahelyen a mezőny megosztottsága is segített Hájos Zoltánnak.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Összefoglalónk a választásokról percről percre itt olvasható.
Térképen az összes megválasztott polgármester itt.
A megyei választások eredményeit itt találja.
Több dél-szlovákiai városban is született bombameglepetés a szombati polgármester-választáson. A Szövetség valamivel kevesebb polgármesteri helyet szerzett, mint négy éve az elődpártok – több fontos települést nem tudott meghódítani vagy elvesztett, máshol viszont sikereket ért el, és végül a második helyen végzett a pártversenyben a Hlas mögött.
Cikkünkben a fontosabb dél-szlovákiai eredményekre térünk ki:
- arcpirító Szövetség-eredmény Komáromban,
- Hájos Zoltán magabiztosan győzött Dunaszerdahelyen,
- nagy meglepetések Gútán és Nagymegyeren,
- papírforma Pozsonyban és Kassán,
- nem talált legyőzőre Jozef Šimko,
- marad Petrikán és Pataky a Bodrogköz és az Ung-vidék központjaiban.
Keszegh Béla szanaszét nyerte magát
Továbbra sem tud pártjelölt ülni Komárom élére, ahol ismét Keszegh Béla független jelölt győzött, ráadásul lényegesen több szavazattal, mint négy évvel ezelőtt. A járási székhelyen 2010-ben, 2014-ben és 2018-ban is felsültek a pártjelöltek.
Keszegh Béla négy éve is fölényesen, 4819 szavazattal győzött, maga mögé utasítva az MKP-s Knirs Imrét (1057) és a hidas Héder Ágnest (808). Idén tovább nőtt a különbség: Keszegh 7121 szavazatot söpört be, a második helyezett Bauer Ildikó a Szövetség jelöltjeként 1031 voksot kapott, őket pedig Ethey Katz Tímea (836) független jelölt és Bodoki Péter, a Hlas és Sme rodina jelöltje (484) követte.
A Szövetség komáromi kudarcát tetézi, hogy a képviselő-testületbe is csak három jelöltjük jutott be: Andruskó Imre, Tárnok Magda és Orosz Örs. Bauer Ildikónak, aki eddig városi képviselő volt, ide sem sikerült bekerülnie.
Ezt az eredményt a Szövetség egyik legnagyobb kudarcaként értelmezi Tóth Barnabás Felicián politológus is. „Kérdés, hogy ezt miért nem látta a Szövetség/Összefogás-platform előre?” – tette fel a kérdést az elemző a választásokat kommentáló Facebook-posztjában.

Komáromban 2010 óta nem tudott győzni pártjelölt: az MKP és a Híd sem egymással viaskodva (2010, 2018), sem közös jelölttel (2014, Czíria Attila) nem tudott felülkerekedni a független jelölteken. Keszegh Béla ugyanakkor az első, aki Bastrnák Tibor óta újrázni tud a városban. Keszeghnek a 25 tagú képviselő-testületben kényelmes többsége is lesz: 19 képviselő bejutott a 25 tagú, teljes csapatból, amely Keszeghgel indult.
A Komáromi járásban Ógyalla is fájó pont a Szövetségnek: Basternák Ildikó másodszor sem tudta legyőzni Peter Závodskýt, és csak a harmadik helyen végzett. A városban ugyanakkor nagyon kicsik voltak a különbségek: a regnáló független Závodský 771 szavazattal nyert, a második Štefan Pupák 662, Basternák Ildikó 655 szavazattal követte.
Hájos 17 évig lehet polgármester
Dunaszerdahely továbbra is a Szövetség biztos bástyájának számít. Hájos Zoltán hamarosan túlszárnyalhatja elődjét, Pázmány Pétert. Pázmány 14 évig vezette a várost, Hájos ennek a ciklusnak a végén 17 évig lehet Dunaszerdahely első embere.
Hájosnak öt kihívója volt, és ez a megosztottság is hozzájárulhatott fölényes, 46 százalékos győzelméhez. Két legfőbb kihívója, Szelle Erika (független, 21,4 százalék) és Horváth Zoltán (független, 19,4 százalék) együtt sem értek el annyit, mint a győztes. Viszonylag jól szerepelt még a független Stredl Tamás, aki 8,2 százalékot szerzett. A szintén független Hakszer Roland 3,5 százalékkal zárt, a Sme rodina jelöltje, Iró Tibor 1,4 százaléknyi voksot kapott.
Hájosnak a 21 tagú testületben szűk többsége lesz, 12 Szövetség-jelölt jutott be.
Legutóbb Horváth Zoltán még meg tudta szorongatni Hájost, 2018-ban alig 300 szavazattal maradt el a győztestől, ezt a jó eredményt azonban Horváthnak idén nem sikerült megismételnie. Pedig Hájosra valamivel kevesebben szavaztak, mint négy éve, akkor 3127, most 3018 voksot gyűjtött be.
A részvétel is nagyon alacsony volt a járási székhelyen, a szavazóknak mindössze 33,23 százaléka ment el voksolni.

Említésre érdemes még Somorja, ahol a papírformának megfelelően győzött Orosz Csaba, a Szövetség eddig is regnáló polgármestere, aki a szavazatok 66,6 százalékát szerezte meg. Jozef Bednár független jelölt másodszor is kikapott Orosztól 2018 után, most 1225 szavazatot gyűjtött be. A Magyar Fórum jelöltje, Sztruhár Ferenc mindössze 367 voksot kapott. A képviselő-testületben a Szövetségnek egyeduralma lesz: a 19 helyből 19-et behúztak.
Mi történt a nagyvárosokban?
Pozsonyban a papírformának megfelelően Matúš Vallo marad a főpolgármester. A Team Bratislava–SaS–PS indította Vallo magabiztosan megvédte pozícióját 60,2 százalékot szerezve, a második helyezett Rudolf Kusý lett, akit a Sme rodina, a Dobrá voľba, a KDH és a Szövetség támogatott. Vallo sikere a Progresszív Szlovákia legfőbb eredménye ezeken a választásokon.
Pozsonyban több városrészben is nyert Vallo csapata: az Óvárosban Matej Vagač, Lamacson Igor Polakovič, Pozsony-Újvárosban Matúš Čupka futott be, Pozsonypüspökiben pedig Roman Lamoš utasította maga mögé az eddigi polgármestert, a Szövetség-jelölt Pék Zoltánt. Ráadásul Vallóéknak lesz a fővárosi testületben a legnagyobb frakciója, az 53 helyből 26-ot hódítottak el.
Kassán Jaroslav Polaček 36,8 százalékkal győzött – mögötte egy széles jobboldali koalíció állt, benne a Szövetséggel. Kihívói, Milan Lesňák és Miloslav Klíma 20 százalék körüli eredménnyel zártak.
Gútáról és Megyerről lecsúszott a Szövetség
Az egyik legnagyobb dél-szlovákiai meglepetés Gútán született, ahol 17 év után váltották le Horváth Árpádot, a Szövetség, korábban az MKP polgármesterét.