Nem, nem féltékenységből elkövetett gyilkosság volt. Három valótlan állítás a Vár úti kettős gyilkosságról

A gyilkos elsősorban összeesküvés-elmélet hívő antiszemita volt, aki „fehér terroristákat” csodált. Ha valamit a szlovák kormány szemére vetett, az az volt, hogy állítólag a zsidók utasítására őrizetbe vették a „Slovakbro” néven ismert potenciális terroristát.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Ebben a cikkben a pozsonyi Tepláreň nevű szórakozóhely előtt történt kettős gyilkosság kapcsán a közösségi hálón felmerült állításokkal foglalkozunk, mely gyilkosságban Matúš Horváth és Juraj Vankulič életét vesztette:
- A gyilkos állítólag féltékenységből ölt;
- A gyilkos radikalizálódásáért Amerika felelős;
- Az a tény, hogy Hegert szerette volna megölni, azt bizonyítja, hogy az LMBT+-emberekkel nem igazán törődött.
A fenti állításokat párhuzamba állítjuk a nyomozók és pszichológusok megállapításaira alapozott tényekkel, de azokkal is, amiket a gyilkos saját maga írt az indíttatásáról.
1. A gyilkos állítólag féltékenységből ölt
A „szerelmi szállal” kapcsolatos mendemonda elterjesztéséhez a szlovák rendőrség is hozzájárult, amely közvetlenül a támadást követően közölte, hogy két lehetséges indítékot is vizsgál: az LMBT+-emberek elleni gyűlöletet és egy lehetséges szerelmi háromszöget. Ezt a két lehetséges indítékot a rendőrségre hivatkozva számos médium is leközölte.
Csütörtök reggel azonban már minden kezdett világossá válni: a gyilkos tettét szinte biztosan a szexuális kisebbségek elleni, összeesküvés-elméletekkel megtámogatott gyűlölete motiválta. A pénteki sajtótájékoztatón Daniel Lipšic különleges ügyész kijelentette, semmi se utal arra, hogy a gyilkos ismerte volna az áldozatait.
„A gyilkosság lehetséges motívuma egyelőre az eltérő rasszba tartozó vagy szexuális irányultságú személyek iránti gyűlölet” – mondta Lipšic.
A nyomozók hétfőn minderről már meg is bizonyosodtak, a legfőbb ügyészség szóvivője, Jana Tökölyová megerősítette az információt, hogy a Vár úti kettős gyilkosságot „terrorcselekménnyé” minősítették.
Erre a következtetésre maga a gyilkos is utalt, a közösségi hálón nyilvánosságra hozott manifesztumában, akárcsak búcsúlevelében arról írt, hogy úgy döntött, a „fehér faj” érdekében fog gyilkolni.
„Azt, amit teszek, nem magamért teszem. Azért teszem, mert tudom, milyen tervei vannak az ellenségeinknek. A népemért, a nemzetemért, a fajomért teszem” – írta búcsúlevelében, melyet elsőként a Topky.sk hírportál közölt.
A gyilkosságok előtt nyilvánosságra hozott úgynevezett manifesztumában azt írta, hogy három terrorista: Brenton Tarrant, John Earnest és Payton Gendron inspirálta őt tettében. Mindhárman hasonló indíttatásból gyilkoltak.
Tarrant az új-zélandi Christchurch város mecsetében 51 embert gyilkot meg, Earnest a kaliforniai Poway városának zsinagógájában ölt meg egy embert, Gendron pedig egy buffaloi szupermarketben ölt meg tíz embert.

2. A gyilkos radikalizálódásáért állítólag Amerika felelős
Ezzel érvelt az OĽaNO képviselője, Gyimesi György is, elterelve a figyelmet a szivárványos zászlókról szóló törvényjavaslata kapcsán felmerülő kérdésekről. Arról a javaslatról van szó, amellyel az LMBT+-emberek jogaival kapcsolatos, általánosan elterjedt ellenérzés hangoztatóinak szeretett volna kedvezni.
„Semmiféle bűntudatot nem érzek. Ez a fiatalember amerikai hálókon radikalizálódott, olyan új-zélandi és amerikai elmeháborodottak inspirálták, akik a másságuk miatt gyilkoltak embereket” – nyilatkozta Gyimesi a TA3 televízióban.
A fenti állításaink fényében úgy tűnhet, hogy a képviselő kijelentései helyesek, a helyzet valójában azonban sokkal bonyolultabb.
A Vár úti gyilkost elsősorban a rasszista ideológia és az összeesküvés-elméletek kerítették hatalmukba, ezek azonban nem csupán a nyugati világra jellemzőek. Egyes orosz neonáci körök is hangoztatják őket.
Kacper Rekawek terrorizmusszakértő rámutatott, hogy a gyilkos manifesztumában az interneten „Tesak” álnéven jelen lévő Maxim Marcinkevics orosz neonácira is hivatkozik.
A szakértők szerint a közösségi hálók önmagukban nem elegendőek a radikalizálódásra, erre az illetőt a személyiségjegyeinek is hajlamosítaniuk kell.