Napunk

Napunk newsfilter: Tovább mérgezik a közbeszédet, de vannak, akik legalább a minimumot megadnák az LMBT+-embereknek

Fotó N - Tomáš Benedikovič
Fotó N – Tomáš Benedikovič

1. Felelősek vagyunk a közbeszédért, de nem minden írástudó áruló. 2. Bejegyzett élettársi viszony vagy élettársi együttélés. 3. Főszerepben Boris Kollár: újraforgatták A tanút Rimaszombatban.

Fizess elő a Napunkra, és nemcsak ezt a cikket olvashatod végig, hanem további cikkeink ezreiből válogathatsz!

A híreket válogatta és kommentálta Beke Zsolt

1. Felelősek vagyunk a közbeszédért, de nem minden írástudó áruló

Közbeszéd. Közélet. Társadalmi nyilvánosság. Társadalmi diskurzus. És hasonlók. Mindegy, hogy nevezzük, mire tesszük a hangsúlyt a megnevezéssel, tudjuk, miről van szó. Arról a szavakkal teli virtuális térről, ami meghatározza a mindennapjainkat.

Ami ott történik, befolyásolja az életünket attól függetlenül is, hogy érdekel-e bennünket a politika, hogy olvasunk-e újságot. Nem kell híreket olvasni vagy hallgatni, akkor is arról fognak beszélni az emberek, ami itt elhangzik, az fogja alakítani a világlátásukat, akár pozitív, akár negatív irányban. Beszivárog mindenkibe.

Látjuk, milyen harc folyik ennek uralásáért Magyarországon, s hogy mi mindent lehet csinálni a birtokában.

Erre a térre vigyázni kellene. Ha valami szélsőséges tűnik fel, valami gyűlöletkeltő, akkor arról el kellene mondani, hogy miről is van szó. Ebbe a térbe nem szabadna beengedni a dezinformációt, a hazugságot.

Látjuk, hogy ez nincs így. Nem is lehet, amíg igény van rá. Szerencsére, mert egy steril világ elnyomást is jelentene.

Mégis: sok mindenre hatással van, ami itt elhangzik. Jöjjön az politikus, értelmiségi, újságíró, művész, szakember, celeb, influenszer vagy egy random ember szájából, már ha ő teret kap itt.

Ha valaki homofób kijelentéseket tesz, ha valaki korlátozni akarja egy közösség jelképének használatát, az erős kijelentést tesz ebben a térben. Kétség nem fér hozzá, negatívat. Ha erre erősödni kezdenek a kirekesztő szavak, tettek, akkor ebben felelőssége van.

Mikor Boris Kollár homofób kijelentéseket tett, szintén hozzájárult ehhez a közhangulathoz. Mikor Tomáš Taraba és Gyimesi György benyújtotta törvényjavaslatát, mely a szivárványos zászló középületeken való kihelyezését tiltotta volna, szintén hozzájárult ehhez a közhangulathoz.

Mikor Igor Matovič olyan szavakat használt Kajetán Kičurára, hogy „szaros buzi”, szintén hozzájárult ehhez a közhangulathoz.

És még lehetne sorolni.

Így jutottunk el a szerda estéhez, amit ma a NAKA nyomozója terrortámadásként definiált, miután az eset annak minden jogi jellemzőjét felmutatja.

A hétvégén Igor Matovičnak sikerült kiposztolnia, hogy ő hetero, és hogy erre büszke. Senkit nem zavarna ez, ha ebben a kontextusban nem volna világos a megszólalás homofób jellege. Nyilván kellenek a szavazatok szélről, de megint csak: ez szintén hozzájárul a közhangulathoz.

Boris Kollár egy tévéműsorban tagadta, hogy korábbi kijelentései kapcsolatba hozhatók a mostani helyzettel, ahogy Gyimesi György is ezt tette a homofób törvényjavaslattal és szavaival kapcsolatban, mivel az elkövető szerinte az amerikai hálózatokon radikalizálódott. Mintha mindenki, aki sci-fi filmeket néz, hirtelen elköltözne a bolygóközi térbe. Kollár pedig a Brüsszel által ránk kényszerített azonos neműek házasságáról hadovált. Miközben megint csak nem veszik észre, hogy ezzel szintén hozzájárulnak a közhangulathoz.

Ugyanaz a történet folytatódik.

Miközben nem használ senkinek, ha az egész, amúgy is traumákkal teli közbeszédet tovább traumatizáljuk. Nem lehet felelősségre vonni a közbeszéd minden alakítóját, nem szabad lelkifurdalást ébreszteni senkiben, aki nem negatívan szólt hozzá a témához. Nem minden írástudó áruló. És nem minden politikus az. És sorolhatnánk.

Nem lehetünk mártírok most, amikor pozitív tettekre van szükség.


2. Bejegyzett élettársi viszony vagy élettársi együttélés

Miután a parlament nem szavazta meg a Tomáš Valášek (PS) által beterjesztett, a bejegyzett élettársi viszonyról szóló törvényjavaslatot, az SaS újraértelmezte a helyzetet, és az élettársi együttélés intézményét szeretné bevezetni.

Ebbe beletartozik minden pár, tekintet nélkül a nemükre. A törvény pedig az örökösödés, az egészségügyi dokumentáció vagy az ápolási díj problémájával foglalkozna minden olyan esetben, amikor a pár nem köt házasságot.

Az SaS által benyújtott, a polgári törvénykönyvet módosító javaslat már a parlamentben – e héten tárgyalják.

A szerdai események után itt lesz a lehetőség, hogy tettekben is megmutassa a parlament, hogy fontos számára minden állampolgár. Valamiért ez az SaS-es fogalomváltozat elfogadhatóbbnak tűnik a többi pártnak is, hiszen eddig nem ezzel, hanem a bejegyzett élettársi viszonnyal riogattak.

Etnikumok. Szlovákiai magyarként nyilván másként látszódik ez, hiszen nem egyszer volt olyan helyzet, amikor a parlament úgy döntött, hogy számára nem fontos minden állampolgár. A nemzeti kisebbségekről szóló törvény pedig elveszni látszik a sok bába közt.

Mindamellett az utóbbi években pozitívabb hangokkal telt meg a közbeszéd, ennek megfelelően születtek pozitívabb törvények, mint például a Kisebbségi Kulturális Alapot, a nyelvhasználatot, a szlovák nyelv oktatását érintőek.

Ennek a pozitivitásnak a fenntartása érdekében most azt tehetné a magyar érdekképviselet, hogy a lehető leghangosabban támogatja a más kisebbséget érintő jogokat.

Eladhatóság. A politikai marketingnél fontos az eladhatóság, és látszik is, hogy mennyire meghatározó ebből a szempontból az, hogy milyen állapotban van a társadalmi nyilvánosság. Mit lehet ott eladni. Hogy nevezzük, mihez találunk ki új megnevezést. Játék ez a szavakkal bizonyos szempontból, aminek életeket befolyásoló következménye van.

A szerdai események után jó lenne azt gondolni, hogy a pozitív gondolatokat lehet eladni, hogy az elfogadásnak értéke van. Hogy most megpróbálunk segíteni azokon, akik eddig identitásuk miatt a gyakorlati és a társas életben hátrányt szenvedtek.

Nem sok ez, tényleg a minimum az LMBT+-emberek számára. Sajnos azonban a közélet egyelőre ennyit tesz lehetővé.


3. Főszerepben Boris Kollár: újraforgatták A tanút Rimaszombatban

A Napunk szerkesztősége pénteken, a házelnök szombati programját böngészve azon gondolkodott, hogy Boris Kollár (Sme rodina) hogyan jut el nagymegyeri, 10 órakor kezdődő kampányakciójáról délre a rimaszombati kampányakciójára.

Felrémlett ugyan Rogán Antal szelleme, de így is meglepő volt látni Jozef Šimko, Rimaszombat polgármestere Facebook-oldalát a focipályán landoló helikopterrel. A belügyminisztérium helikopterével.

Rogán Antal 2016-ban egy magánakcióra repült egy minden luxussal felszerelt helikopterrel. Rogán először tagadta, hogy így utazott volna felesége barátnőjének esküvőjére, de képek is készültek az esetről. Az utat a jármű üzemeltetője állta. Az ügyet nyilvánosságra hozó Népszabadság pedig nem élte túl ezt a leleplezést.

Boris Kollár szombat délelőtt Milan Krajniak munka-, szociális és családügyi miniszterrel Rimaszombatba repült, ahol Jozef Šimko polgármester fogadta.

Az a Jozef Šimko, aki miután az ĽSNS listáján bekerült a parlamentbe, majd onnan kiválva egy ideig függetlennek mutatkozott, nemrég került a Sme rodina családjába. Akkor, amikor fontossá kezdett válni, hogy a megroggyant négyes koalícióban szereplő pártok mekkora frakcióval is rendelkeznek.

Innentől Bacsó Péter rendezi,

Ez a cikk kizárólag a Napunk előfizetői számára elérhető.

Boris Kollár

LMBT+

Napunk newsfilter

SaS

Vélemény

Jelenleg a legolvasottabbak