Magyarország nem győzi a fokozódó migrációs nyomást, ami Szlovákiában gerjeszt nagyobb feszültséget

A magyar kormány határvédelmi intézkedései nem tűnnek hatékonynak, hiába adott nekik Orbán Viktor nagy politikai súlyt.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Szerdán Csehország, csütörtökön pedig Ausztria is bejelentette, hogy meghosszabbítja a határellenőrzéseket Szlovákia irányába. A fokozódó migrációs nyomás miatt bevezetett ellenőrzéseket Ausztria szombatig kellett volna hogy fenntartsa, ám így október 28-ig hosszabbodott meg ez az állapot.
Magyarország és Szlovákia között egyelőre nincs szó határellenőrzésekről, bár az új migrációs útvonal épp e két országon halad át. Míg Szlovákiában a határellenőrzések miatt nagy figyelem irányult az elmúlt hetekben erre a kérdésre, Magyarországon nem észlelhető fokozott feszültség.
Habár a magyar kormány képviselői már hónapok óta emlegetik a fokozódó migrációs nyomást, és egy új, „határvadász” különítményt is létrehoztak, ennek eredményei egyelőre nem látszanak.
A Napunk annak járt utána, miért engedi át Magyarország Szlovákia felé a menekülteket és bevándorlókat nagyobb számban, mint korábban, és mi lehet a gond a magyar kormányzat által annyit dicsért határvédelmi rendszerrel.
Katonák küldését is mérlegelik
Szlovákiában már-már pánikhangulat alakult ki, amikor Csehország szeptember 26-án bejelentette, ideiglenesen határellenőrzéseket vezetnek be. Két nappal később hasonló döntés született Ausztriában is.
Hamran István szlovákiai országos rendőrfőkapitány szeptember végén arról beszélt a Denník N podcastjában, a szlovák rendőrségnek nincsenek kapacitásai a migrációs helyzet kezelésére.
Szlovákiának a Csehországgal szembeni ún. visszafogadási egyezmény értelmében át kellene vennie azokat az illegális határátlépőket, akik Szlovákia felől érkeznek Csehországba. Ez viszont azt jelentené, hogy Szlovákiában halmozódnak fel olyan számban a migránsok, amit az állam képtelen lenne kezelni. „Erre nincs kapacitásunk, egyetlen államnak sincs” – mondta erről Hamran.

Szerdán Hamran a Biztonsági Tanács ülése után azt mondta, a szlovák rendőrség a szerb–magyar határnál fog segíteni a magyar rendőrségnek.
Jaroslav Naď védelmi miniszter hozzátette, a magyar–szlovák határral nincs probléma, ott illegális migráció gyakorlatilag nem folyik, „mert ezt a határt tisztességesen őrizzük”. Naď ugyanakkor azt is elmondta, Roman Mikulec katonákat kért tőle kölcsön a bevándorlás ellenőrzésére – belföldön vagy külföldön vetnék be őket. A magyar–szerb határ szlovák katonákkal való őrzéséhez viszont a magyar fél beleegyezésére is szükség lenne.
Naď szerint további elemzések alapján születhet döntés a katonák bevetéséről.
Hányan jönnek és honnan?
Arról már korábban beszámoltunk, hogy a magyar–szerb határnál valóban fokozódik a feszültség a migránsok miatt. Júliusban egy véres összetűzés borzolta a kedélyeket Szabadkán, ami után a magyar kormány képviselői is hangoztatták, hogy „szintet lépett az erőszak”. Erre is hivatkoztak, amikor bejelentették az ún. határvadász egységek létrehozását.
De tényleg többen akarnak átjutni Magyarországon és Szlovákián keresztül Nyugat-Európába, mint korábban, és ha igen, kikről van szó?
Pintér Sándor magyar belügyminiszter hétfőn Pozsonyban a szlovák, a cseh, az osztrák és a magyar belügyminiszterek találkozója után arról beszélt, 2015 óta nem volt ilyen migrációs nyomás, mint idén. Pintér szerint 100 ezer embert állítottak és fordítottak meg, akik illegálisan lépték volna át a határt.

A Napunk a magyar Országos Rendőr-főkapitányságtól kikérte a pontos hivatalos számokat is. Az ORFK szerint míg 2021-ben január 1. és október 5. között 85 491 migrációval kapcsolatos intézkedés történt, 2022-ben ugyanebben az időszakban ez a szám elérte a 196 995-öt, ami jóval több mint 100 százalékos emelkedés.
Azt a rendőrség nem pontosította, ez a szám pontosan melyik útvonal adatait tartalmazza, de ha összevetjük a Frontex adataival, túlzónak tűnik a magyar adat.