Napunk newsfilter: Fél éve tart az értelmetlen orosz őrjöngés, és ne gondoljuk, hogy nem lehet rosszabb

1. Egy értelmetlen háború, ami még rosszabb is lehet. 2. Sulík megaberuházást jelentett be keleten, de talán elsiette a dolgokat.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
A híreket válogatta és kommentálta Hegedűs Norbert
1. Fél év háború
Pontosan hat hónappal ezelőtt, február 24-én kezdődött meg az orosz invázió Ukrajna ellen. Emlékeznek, mit csináltak azon a napon? Illene, hiszen ez a nap biztosan benne lesz a történelemkönyvekben. Ez volt az a nap, mikor az eddig megszokott életünk, a gondtalanság és a bőség véget ért. Persze, már azelőtt is hónapok óta bizonytalanság uralkodott az orosz csapatösszevonások miatt, de más dolog egy háborútól tartani, és más dolog benne élni.
Függetlenség napja. A hat hónapos évforduló egybeesik Ukrajna 1991-es függetlenségének 31. évfordulójával is. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban jelezte, hogy orosz provokációra és támadásokra számítanak ezen a napon, így Kijevben és Harkivban kijárási tilalom lépett életbe, hogy az esetleges rakétatámadások ne követeljenek sok áldozatot. E cikk írásásakor azonban a koncentrált orosz támadás nem érkezett meg, a harcok pontosan ugyanúgy folynak, mint az elmúlt hetekben bármikor – a konfliktus állóháborúvá vált.
Maguk az ukránok sem vitték túlzásba az ünneplést, visszafogottan, a kilőtt orosz tankokat kiállítva és azokkal fényképezkedve emlékeztek meg az évfordulóról. Zelenszkij az ünnepi beszédében arról beszélt, hogy az ukrán nemzet újjászületett az orosz támadást követően, majd kijelentette, hogy a háborúnak akkor lesz vége, ha Ukrajna győzedelmeskedik.
Igen: a felsőbbrendű orosz haditechnika és a zseniális kremli hadvezetés hat hónapos hadjáratának ez az eddigi eredménye – az ukrán elnök már arról beszél, hogy csak akkor lesznek elégedettek, ha a Krím-félszigetet is visszaszerzik.
Végtelen orosz cinizmus. Nyilvánvaló, hogy az orosz térfélen is érzékelik, hogy a háború nem a tervezett ütemben halad, gyakorlatilag semmit nem sikerült elérni a kitűzött célokból. Ezért Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter az évforduló napján magyarázatot nyújtott az egyszerű lelkek számára, mely szerint az orosz hadsereg tudatosan lassítottotta a “különleges hadműveletet” a civil áldozatok minimalizálása érdekében. A puszta tény, hogy egy orosz vezető képes fapofával lenyilatkozni egy ekkora ordas hazugságot, mindent elmond a jelenlegi orosz rezsimről. Aki a bucsai tömegsírok, a lebombázott kórházak és iskolák árnyékában képes ilyet mondani, az vagy teljesen elvesztette a kapcsolatot a valósággal, vagy a cinizmus olyan mélységeit érte el, amire a második világháború óta nem volt példa Európában.
Erre aztán rátett egy lapáttal Alekszandr Lukasenka fehérorosz diktátor, aki gratulált Ukrajnának a függetlenség napja alkalmából és “bátorságot és erőt” kívánt nekik. Mintha az orosz hadsereg nem az ő engedélyével támadott volna Fehéroroszországon keresztül, és mintha az ország területéről nem záporoznának folyamatosan rakéták Ukrajnára.
Az elmúlt hat hónap harcaiból rengeteg tanulságot lehet levonni, teljesen fölöslegesen, mert a politikusok úgysem fogják őket megfogadni. Mindenki alábecsülte az ukránokat, a gyors és változó idők ellenére lassú háború zajlik, és kiderült, hogy a Nyugat is képes erőt mutatni, ha rákényszerítik. Megdőlt az oroszok legyőzhetetlenségének mítosza, de azért óva intenék mindenkit a túlzott optimizmustól.
Bármennyire is Ukrajna oldalán áll az igazság ebben a konfliktusban, az tény, hogy az oroszok még nem vetették be minden erejüket ebben a konfliktusban. Nem történt általános mozgósítás, és atomfegyvereket sem alkalmaztak. Ezek bármelyike visszafordíthatatlan folyamatokat indítana be Oroszországon belül, de a világban is. Ez ad némi reményt arra, hogy Putyin esze még nem ment el teljesen, és talán valamikor rendeződik ez a konfliktus is.
De ne gondoljuk, hogy nem lehet rosszabb.
2. Sulík talán elsiette a megaberuházás bejelentését
Richard Sulík gazdasági miniszter szerdán egy újabb hatalmas beruházás érkezését jelentette be Kelet-Szlovákiába. Igen, a régióba, ahol Robert Fico szerint semmi nincs, a svéd Volvo után egy újabb – talán még nagyobb – beruházó érkezik. Ez pedig a német Bosch, mely a tervek szerint Eperjes mellett készül gyárat építeni, ahol kerékpárokba való elektronikus motorokat fog gyártani, és ami a tervek szerint akár 8000 embernek is munkát adhat. Lehetséges azonban, hogy a gazdasági miniszter kicsit elsiette ezt a bombasztikus bejelentést.