Napunk newsfilter: Sulíkék azt üzenik, meg akarják védeni a nyugdíjakat Matovičtól

1. Hogyan lesz a nyugdíjasok élete egyszerre a koalíciós harc és választási kampány része. 2. Szlovákia lenyomja Oroszországot.
Köszönjük, hogy olvasod a cikkeinket. A Napunk csak úgy tud fennmaradni, ha az olvasói előfizetik. Kérjük, támogasd a szerkesztőség munkáját. További cikkeinkért, illetve rövidhírekért látogass el a főoldalunkra is.
A híreket válogatta és kommentálta Beke Zsolt
1. Hogyan lesz a nyugdíjasok élete egyszerre a koalíciós harc és választási kampány része
Az SaS ma benyújtotta nyugdíjrendszert érintő alkotmánytörvény-tervezetét. Az eseményt bejelentő sajtótájékoztatón Richard Sulík pártvezér arról beszélt, hogy remélik, végül a parlament összes pártja támogatni fogja elképzelésüket.
Ami a törvény tartalmát illeti, egyik fő elve, hogy aki új kiadásokat vezetne be a nyugdíjrendszerben, annak meg is kell határoznia, miből finanszírozza azokat. Mintha az a félelem is benne volna ebben a kitételben, hogy pénzügyminiszterünk élete végéig megkapta pozícióját…
De nem is a tartalom a lényeg abban, hogy nyár közepén az SaS előáll egy ilyen kezdeményezéssel. Abban ugyanis nincs semmi meglepő, a neoliberális elképzelés tükröződik benne, kiemelve, hogy az állami költségvetés legnagyobb tételéről van szó, 10 milliárd euróról, az egészségügy és az iskolarendszer összesen nincs ennyi.
A koalíciós válság idején sokkal fontosabb az SaS lépéséből kiolvasható politikai szándék. Még ha a kiolvasást meglehetősen homályos környezetben is kell megpróbálni.
A törvény által az SaS azt a helyzetet próbálja meg orvosolni, amit szerinte két politikai szubjektum okozott, az egyik ilyen:
A Fico-kormányok. Egyrészt az ő döntéseik miatt állt elő az a helyzet, hogy a nyugdíjrendszerben ma 10 milliárd euróval kevesebb pénz van – mondták a sajtótájékoztatójukon az SaS képviselői.
Másrészt Ficóék voltak azok, akik az embereket, a megkérdezésük nélkül, belekényszerítették a nyugdíjalapokba. Ahonnan most ki kell őket hozni, az Helyreállítási Alap miatt is, és mert a rossz kötvények, valamint az infláció hatására rohamosan fogy a megtakarításuk értéke.
Ficóék tehát megmaradtak politikai ellenfélnek. A rossz helyzet miatt felelősségre vonható másik politikai szubjektum:
A Matovičhoz köthető kormány. Most tekintsünk el attól, hogy napjainkban a kormányfőt Eduard Hegernek hívják. Az SaS-t tekintve persze ez a támadási irány nem újdonság.
Ugyan Milan Krajniak (Sme rodina) miniszternek van egy törvénytervezete a témában, de nem vitte a kormány elé. S nyilatkozata szerint nem is tartozik a prioritásai közé. Helyette a szülőknek szánt bónusszal foglalkozik.
Az SaS szerint ezzel a koalíció nem teljesíti a kormányprogramban vállaltakat.
Azt, hogy most koalíciós tárgyalások nélkül terjesztik elő a tervezetet, Sulík azzal indokolta, hogy szerinte az SaS már nem tagja a koalíciónak. A játékhoz persze hozzátartozik az is, hogy elmondják, számítanak a koalíció támogatására, ahogy Krajniak miniszterére is.
A gomolygó ködben keveredik a jó szándék, vagyis a nyugdíjrendszer rendbetétele, a politikai alkukkal, játszmákkal, hiszen a lépés könnyen értelmezhető úgy, mint:
Taktikai lépés a koalíciós válságban. Sulíkék találtak egy olyan témát, amiben nem teljesít megfelelően a kormány, kisajátították, és alku- vagy épp kampányeszközként is jól fel tudják használni majd.
Nem mintha nem lenne több olyan téma is, amiben nem teljesít jól a kormány, de mégiscsak a legnagyobb költségvetési kiadásról van szó. Ezzel pedig bemásznak Igor Matovič pénzügyminiszter területére, és ők határozzák meg a beszéd irányát is.
Mindez annak tekintetében is érdekes, hogy magas az infláció, aminek hatását leginkább a kisnyugdíjasok érzik meg, ezért hamarosan az egyik legfontosabb társadalmi kérdés lesz a nyugdíjaké.
Másrészt pedig, akár előrehozott, akár rendes időben megtartott választások során a kampányban sokat lehet nyerni a nyugdíjtémával.
2. Szlovákia lenyomja Oroszországot
Jaroslav Naď honvédelmi miniszter az Atmosféra fesztivál vendége volt a hétvégén, Miro Kern, a Denník N újságírója kérdezte őt főleg a koalíciós válságról. Eközben hangzott el az a médiában rezonáló kijelentése, hogy elege van a politikából, és hogy elképzelhető, felhagy vele.
A beszélgetés témája eredetileg azonban Ukrajna lett volna – ez kevesebb teret kapott a sajtóban. Nézzük meg, mik hangzottak el ezzel kapcsolatban!
Megnyugtató lehet szlovák állampolgárként, hogy már októberben tudtak az orosz szándékról – a titkosszolgálatok és a biztonsági tanács tagjai. A tanács akkori ülésén már elhangzott, hogy Oroszország februárban megtámadja Ukrajnát. Naď szavaiból az derült ki, hogy a kollégái ezt nem nagyon akarták elhinni: a Hlas háborús uszítónak nevezte, Fico pedig hazugnak.
Sok titkos információval dolgoznak, innen van képük arról is,