Éhínség és élelmiszer-drágulás – bezárult Európa éléskamrája

Már csak pár óra maradt! Kapcsolódj be közösségi finanszírozási akciónkba, hogy a Napunk 2024-ben is a szlovákiai magyarok hangja lehessen! Minden adományt köszönünk.
Míg Európában az elmúlt hetekben elsősorban az orosz–ukrán háború energetikai hatásaival vagyunk elfoglalva, globális szinten egyre jobban előtérbe kerül a háború okozta élelmezési válság. Az égbe szökő élelmiszerárak miatt milliók éhezhetnek a fejlődő országokban, de Európában is egyre mélyebben a pénztárcájukba kell nyúlniuk a fogyasztóknak, ha élelmiszert vásárolnak.
A globális gazdasági és politikai elit davosi találkozóján is a globális élelmezési válság volt az egyik fő téma, Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap elnöke sürgős nemzetközi összefogást sürgetett az élelmezési katasztrófa elkerülése végett. Hasonlóan nyilatkozott Ngozi Okonjo-Iweala, a Kereskedelmi Világszervezet igazgatója is, aki szerint az ukrán mezőgazdasági termények nélkül a globális élelmezési válság évekig is elhúzódhat.
Ukrajna – Európa éléskamrája
Békeidőben ez nem volt annyira téma, de a termékeny feketeföldnek köszönhetően Ukrajna a világ fontos mezőgazdasági exportőrei közé tartozik. Nem véletlenül szokás Ukrajnát Európa éléskamrájának is nevezni. Az ukrán mezőgazdaság a búza, kukorica és a zab tekintetében egyaránt a világ öt legnagyobb exportőre közé tartozik, de nem szabad elfelejteni a napraforgóolajat sem, melynek Ukrajna globális szinten a legnagyobb gyártója és exportőre.
Az orosz–ukrán háború teljesen leblokkolta az ukrán mezőgazdasági exportgépezetet. A mezőgazdasági termények a háború előtt elsősorban a fekete-tengeri kikötőkön keresztül jutottak el a vevőkhöz, de ma ezek a kikötők orosz kézben vagy orosz haditengerészeti blokád alatt vannak. Ennek következtében mintegy 20 millió tonna gabona van még az ukrán tárolókban a tavalyi termésből, mely nem tudja elhagyni az országot.

A gyorsan közeledő aratási szezon miatt ez hatalmas gond, mert félő, hogy a tárolókban nem lesz hely az 50 millió tonnára becsült új termésnek. Az európai partnerek próbálnak segítő kezet nyújtani Ukrajnának, de a közúti és vasúti szállítás egyaránt kapacitási problémákkal küszködik, ezért rendkívül nehéz a gabonát eljuttatni a szóba jöhető lengyel, litván vagy román kikötőkbe.
A legideálisabb megoldás a fekete-tengeri útvonal szabaddá tétele lenne, de ehhez Oroszország együttműködésére lenne szükség, mely tengeri blokád alatt tartja a kulcsfontosságú odesszai kikötőt. Oroszország ezt azonban a nyugati szankciók visszavonásához köti, amire a jelenlegi helyzetben nincs esély.
Az ukrán kormány ezért most versenyt fut az idővel,